Jeste li znate kako je narcis dobio ime? Po grčkom junaku Narcisu koji je toliko bio očaran svojom ljepotom da je stalno gledao u svoj odraz na vodi sve dok nije umro. Na tom mjestu izrastao je cvijet kojeg su nazvali po njemu - narcis (ili ako hoćete hrvatski naziv. sunovrat).
Narcisa ima oko 26 “divljih” vrsta i nekoliko stotina kutivara. Razlikuju se kako po obliku cvijeta i boji, tako i po veličini. Predstavnici ovog cvijeta mogu se naći na svim kontinentima. Lišće je dugačko, usko i svijetlozeleno. Cvjetovi su zvjezdasti, većinom svijetložute, a mogu biti i bijele boje, ili bijele sa crvenim okom, ili žutom krunom i bijelim vijencem ili tamnozlatnožute boje, vrlo ugodnog mirisa. Postoje jednostavne i duple vrste. Svaka stabljika nosi ili jedan ili više cvjetova što, naravno, zavisi od vrste. Osim uporabe u vrtovima, narcise su jako važne i kao rezano cvijeće, a u određenoj mjeri i kao cvijeće u teglama. Dodatni šarm daju im i vrste koje mirišu.Gotovo sve vrste otporne su na zimu. Jednom posađene narcise mogu ostati na istom mjestu godinama. Dijelit će se, tako da će i nakon druge i treće godine od sadnje davati veliki broj cvjetova. Velika im je prednost što ih se može posaditi na mnogo mjesta u vrtu budući da podnose i sunčana i djelomično zasjenjena mjesta, rubnjake, travnjake, mjesta pod stablima ili grmovima.Nakon cvatnje nemojte rezati listove ili vezati ih,ostavite ih da se prirodno osuše.
Boja cvjetova: bijela, žuta, narančasta, crvena i ružičasta
Cvjetanje: od veljača do svibanja
Dubina sadnje: 20 cm za velike lukovice, 12,5 cm za male lukovice.
Razmak među lukovicama: 7,5 cm za velike lukovice i 2,5 cm za male lukovice.
Upotreba: pogodni su za gotovo svako moguće mjesto u vrtu: gredice, rubnjaci, kameni vrtovi, tegle, klijališta i za rezano cvijeće