Korisnici interneta u Kini koji rade na piratskom softveru od ove sedmice imaju crne pozadine ekrana a rad im ometaju obaveštenja da ne bi trebalo da rade na ilegalnom sistemu. Ovu meru su neki u Kini ocenili i kao hakersku.
Ta nova mera Majkrosofta za borbu protiv piraterije izazvala je oštre reakcije, Majkrosoft je optužen da je monopolista i haker, a najavljena je i mogućnost tužbe zbog neovlašćenog upada u računare korisnika.
Pozadina svih računara sa piratskim softverom koji se priključe na internet poslednjih dana postaje crna, a počele su da se pojavljuju i Majkrosoftove poruke koje obaveštavaju korisnike da je instalirani softver nelegalan i da treba da kupe legalni softver.
Na vladinom sajtu
www.people.com.cn pokrenuto je ispitivanje javnog mnjenja o tome na koji bi način Majkrosoft trebalo da se bori protiv piraterije.
Anketa u kojoj je učestvovalo preko 11. 000 ljudi , pokazuje da dve trećine smatra da Majkrosoft treba da snizi cene, 12 odsto se zapitalo da li je Majkrosoftova mera legalna, a jedan advokat iz iz Pekinga čak je ocenio da je Majkrosoft "najveći haker u Kini jer upada u sisteme korisnika bez njihovog ili sudskog odobrenja", i najavio tužbu za hakerisanje.
U medijima su se već pojavile informacije da su "pravi" hakeri uspeli da razbiju Majkrosoftov sistem zaštite u Kini.