Dečak izračunao verovatnoću sudara sa asteroidom
Jedan 13-godišnji dečak iz Nemačke, koji se amaterski bavi astronomijom, uočio je grešku u proračunu Američke svemirske agencije (NASA), o verovatnoći sudara jednog asteroida sa Zemljom.
Učenik Niko Markart je na osnovu teleskopskih posmatranja obavljenih u Institutu za astrofiziku u Potsdamu, nedaleko od Berlina, izračunao verovatnoću od 1 prema 450 da će se asteroid nazvan Apofis sudariti sa Zemljom.
S druge strane, NASA je verovatnoću tog sudara procenila na 1 prema 45.000. Međutim, nakon izveštaja učenika, agencija je saopštila da je mladi genije u pravu.
Faktor koji je uključio mladi Markat, a koji je američka agencija zanemarila, je opasnost od sudara Apofisa sa jednim ili više od 40.000 satelita tokom svog prolaza pored Zemlje, koji će se dogoditi 13. aprila 2029. godine.
Asteroid bi pored naše planete trebalo da prođe na udaljenosti od 32.500 kilometara. Sateliti se kreću oko Zemlje brzinom od 3,07 kilometara u sekundi na udaljenosti do 35.880 kilometara. Ukoliko 2029. godine dođe do sudara sa nekim od satelita, to bi moglo znatno da promeni Apofisovu putanju, što, znači da bi tokom narednog prolaska do kog bi trebalo da dođe 2036. godine, mogao da se sudari sa našom planetom.
I NASA i Niko Markart slažu se da bi u slučaju sudara, lopta od gvožda i iridijuma, prečnika 320 metara i težine 200 milijardi tona, pala u Atlanski okean.
Ovo bi pokrenulo ogromne talase koji bi uništili ne samo priobalni pojas, već bi prodrli i duboko u unutrašnjost kopna. U atmosferi bi se pojavili veoma gusti oblaci prašine koji bi na duževreme zamračili nebo.
Mladi Niko Markart izneo je svoje otkriće na jednom regionalnom takmičenju na kom je i pobedio radom naslovljenim "Apofis, asteroid ubica".
Izvor: Megafonija