FUN

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

:)


+9
^_HipHopGirl_^
BlueFairy
Deliverance
smile_girl
Diamond_girl
Arijana
volley
Angel
Piink.Ladyy
13 posters

    Kaktus . . .

    Piink.Ladyy
    Piink.Ladyy
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 6762
    Godina : 29
    Lokacija : U penziji
    Datum upisa : 05.04.2008

    Kaktus . . . Empty Kaktus . . .

    Počalji od Piink.Ladyy Pon Apr 07, 2008 5:31 pm

    Da li imate kaktus?
    i dali se uplicete u probleme snjima...bas kao i ja ? :oops:
    ubodete li se nekad na njega?

    ja imam dva,jedan mali i jedan veliki...mali mi je lak za odrzavanje...posto mi je predlozeno da drzim kaktus pored monitora,navodno upija/zadrzava stetne zrake sto idu iz monitora Rolling Eyes
    a ovaj veci mi je kao ukras..
    a sto se tice zalevanja,haos!! ubodem se jedno 500 puta dok ne zalijem kako treba.. Laughing
    Angel
    Angel
    Urednik zanimljivosti
    Urednik zanimljivosti


    Broj poruka : 4464
    Datum upisa : 04.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Angel Uto Apr 15, 2008 12:04 pm

    sto bi neki rekli Hvala bogu pa nemam ga ali sam bila kod drugarice koja ima kaktus ubola sam se ju ju jedno sto puta boli ali kad moras da zalijes moras .. Laughing Laughing
    volley
    volley
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 371
    Godina : 33
    Lokacija : kod Bokija :))))
    Datum upisa : 01.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od volley Uto Apr 15, 2008 1:55 pm

    Ja ih imam 17,ali su svi dole u dnevnoj sobi,tako da nisam u "kontaktu" sa njima tako da nemam problema...ali zato pomocnice...uf.. ahahahah
    Arijana
    Arijana
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 304
    Godina : 32
    Lokacija : Beograd
    Datum upisa : 06.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Arijana Uto Apr 15, 2008 4:44 pm

    imala sam kaktus ranije...a onda je odjednom nestao...ne znam sta se s njim dogodilo...
    avatar
    Diamond_girl
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 265
    Godina : 30
    Datum upisa : 28.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Diamond_girl Čet Maj 01, 2008 10:28 pm

    ja nemam kaktus...na swu srecu ... :D :hihi:
    avatar
    Diamond_girl
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 265
    Godina : 30
    Datum upisa : 28.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Diamond_girl Pet Maj 02, 2008 7:54 pm

    isprawka.... joooj kupila sam ga pre 2 dana...super bi bila biljka samo kada ne bi imala one 'welike bodlje' ....koliko sam se puta samo izbola danas.... :oops: Wink
    smile_girl
    smile_girl
    VIP clan
    VIP clan


    Broj poruka : 5052
    Godina : 30
    Lokacija : Gde snovi prelaze granicu...
    Datum upisa : 13.07.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od smile_girl Čet Jul 17, 2008 6:47 pm

    nemam ali bi wolela da ga imam... mogmig
    Deliverance
    Deliverance
    Moderator
    Moderator


    Broj poruka : 1815
    Lokacija : Out of the silent planet...
    Datum upisa : 15.07.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Deliverance Sub Avg 02, 2008 6:34 pm

    nazalost nemam...jako su interesantni...
    BlueFairy
    BlueFairy
    Uvek prisutan clan
    Uvek prisutan clan


    Broj poruka : 2376
    Godina : 29
    Lokacija : pusto ostrvo
    Datum upisa : 10.08.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od BlueFairy Sre Avg 13, 2008 7:37 pm

    Imam dva mala. Nemam probleme sa njima.
    Piink.Ladyy
    Piink.Ladyy
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 6762
    Godina : 29
    Lokacija : U penziji
    Datum upisa : 05.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Piink.Ladyy Ned Dec 07, 2008 5:18 pm

    ako neko ima kratak sadržaj za uzgoj kaktusa..možda nekome pomogne.
    Ja nemogu nikako to da pronađem.ili ne tražim na dobrom mestu ili ne ukucam kako treba Rolling Eyes
    ^_HipHopGirl_^
    ^_HipHopGirl_^
    Uvek prisutan clan
    Uvek prisutan clan


    Broj poruka : 1152
    Godina : 29
    Datum upisa : 15.10.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od ^_HipHopGirl_^ Ned Dec 07, 2008 5:24 pm

    Ja imam jedan, mali.... KAd sam bila mala imala sam problem sa njim, stavila sam citav dlan na njega i uhvatila ga i izbola se citava :S
    Ali sad nemam nikakwih problema...
    Gossip girl
    Gossip girl
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 1139
    Godina : 30
    Lokacija : Munze Konza
    Datum upisa : 06.05.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Gossip girl Uto Jan 13, 2009 6:48 pm

    ima moja tetka...kao mala swaki put kad odem kod nje ubola sam se na njega...sada im ne prilazim ljutimse
    avatar
    SEPULTURA
    Muzicki urednik
    Muzicki urednik


    Broj poruka : 1866
    Godina : 32
    Datum upisa : 10.01.2009

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od SEPULTURA Čet Jan 22, 2009 9:07 pm

    Ima moja keva,ima 3 kaktusa postavljena u moju sobu,nekad kad mi dosadno ga dirkam i zabodu se trnovi i onda ih vadim,nadjem sebi zanimaciju dosadnomije
    Angelsmiledoll
    Angelsmiledoll
    Moderator
    Moderator


    Broj poruka : 1691
    Godina : 32
    Lokacija : Where are the angels...
    Datum upisa : 07.04.2008

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Angelsmiledoll Čet Jan 22, 2009 10:07 pm

    OSNOVI O UZGOJU KAKTUSA

    Letnja stanista
    Od proleća do jeseni tj. za vreme trajanja vegetacionog perioda kaktusima je potrebno što više svetla. Mesto gde nameravamo da gajimo kaktuse moramo izabrati tako da biljke što duže budu obasjane suncem. Idealno mesto za kaktuse je ono koje sunce obasjava čim zagreje, ali da ih može obasjati i kada zalazi. Tako idealnih mesta nema mnogo, naročito u gradovima. Ako tako nešto ne može da se obezbedi, treba znati da je prepodnevno sunce uvok povoljnije od popodnevnog. Zato su i bolji jugoistočni nego jugozapadni položaji. Za kaktuse je pored neposrednih sunčevih zraka za vegetaciju važna i odbijena (reflektovana) sunčeva svetlost i toplota. Otud, u stvari, uspešno gajenje kaktusa u sobi pored prozora i nije moguće. Kad kaktus iz takvih uslova prenesemo napolje izvan prozora odmah zapažamo promene nabolje. Međutim, sasvim je drugačije u zgradama, gde su oba prozorska stakla umetnuta u jedan ram, jedno blizu drugog. Iza takvog prozora kaktus će se osećati isto tako prijatno kao i izvan prozora. Starije zgrade imaju međuprozorski prostor gde se mogu zgodno smestiti delovi naše kolekcije, naročito tamo gde se i prozorski kapci otvaraju napolje.

    Kaktus . . . Fkaktus01bd7

    Zimska stanista
    Za vreme vegetacionog mirovanja za kaktuse je najbolje ako u prostoriji za prezimljavanje ne vlada visoka temperatura. Pri blago visokoj toploti kaktusi bi rasli i bez zalivanja, iscrpljivala bi se rezervna voda napunjena za vreme rasta kaktusa, te bi oni rasli u visinu, izdanci bi bili bledi, a bodlje gornjeg članka ne bi izrasle. Takve kaktuse možemo često videti u toplim stanovima ili u radnim prostorijama gde se tokom zime izdužuju i deformišu. Kada su u pravilno temperiranoj prostoriji mogu biti i nekoliko meseci bez svetlosti.

    U stanu dakle, radi prezimljavanja možemo držati kaktuse u svakoj prostoriji gde se ne loži i gde nije prehladno. Problem se javlja sa smeštanjem kaktusa u modernim stanovima gde postoji centralno grejanje - gde nema hladnije prostorije. Postavlja se pitanje šta tada uraditi? Da se biljke ne bi deformisale postupićemo na sledeći način:
    Kaktuse ćemo prineti što bliže izvoru prirodne svetlosti i zalivati ga, ali vrlo retko i pomalo na svakih 20-30 dana, tj. svesti njegov rast na minimum. Tako se kaktus neće deformisati, ali nam neće ni cvetati naredne godine ako je dostigao period zrelosti. Mada je bolje odreći se gajenja kaktusa prilagođenih na hladnoću.

    Još jedna mogućnost je prostor između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora gde možemo gajiti neke vrste prilagođene na hladnoću. Tu mogu biti raspoređeni kaktusi u nekoliko nivoa. Ako se predviđa jače zahlađenje otvorimo unutrašnje prozorsko krilo. U vreme dužih i jačih hladnoća sve biljke privremeno premestimo u sobu, kada taj hladni talas prođe, vratimo ih ponovo među prozorska stakla.

    Staklenik je svakako jedan od najboljih načina za zimsko stanište kaktus. Pošto ga moramo zimi grejati, jednostavno namestimo termostat na optimalnu zimsku temperaturu koja iznosi 5-10°. Ljudi koji se bave kaktusima, snalaze se na različite načine da bi svojim ljubimcima obezbedili što bolje prezimljavanje. Mi smo vam ovde naveli samo neke od mogućnosti.

    Kaktus . . . Fkaktus09vl5

    Priprema supstrata

    Zemlja za kaktuse mora u hemijskom pogledu da ima zastupljene sve makro i mikroelemente:azot, fosfor i kalijum kao i ugljenik, vodonik i kiseonik. Svi ti elementi moraju se nalaziti u takvom obliku da biljka može da ih primi i to u odgovarajućim, dovoljnim količinama. Važna je i hemijska reakcija zemljišta. Zemljište ne sme biti ni sa suviše kiselo, niti sa suviše alkalnom reakcijom. Za većinu kaktusa najpovoljnija je slabo kisela reakcija zemljišta čija je pH vrednost oko 6, ali i tu ima izuzetaka.

    Što se tiče fizičkih i mehaničkih osobina zemljište za kaktuse mora biti vazdušasto i propusno, s tim da sadrži dovoljnu količinu finih, sitnih čestica humusa. To se može postići mešanjem nekoliko osnovnih supstrata:
    Treset: ako je čist i nije obogaćivan ima veoma malo hranljivih materija, veoma je kiseo i porozan. Dobro zadržava vodu i hranljive materije.
    Kompost: nastaje raspadanjem lišća. Njegove osobine zavise od vrsta lišća čijim je raspadanjem nastao. Najbolji je bukov kompost iz šuma sa krečnjačkom podlogom, ima neutralnu reakciju. Kompost od hrastovog i kestenovog lišća je kiseo.
    Kompost četinara: ovaj kompost raspadnutih četina (iglica) bora ili jele je znatno kiseo i dodajemo ga alkalnim supstratima. Zamenjuje treset od koga je bolji.
    Stajnjak: je najbolji od goveđe prostirke. Što je stariji i pregoreliji to je bolji. On ima neutralnu do slabo alkalnu reakciju.
    Pesak: upotrebljavamo za poboljšanje zemljišnih mešavina.
    Komadi sitne cigle: takođe poboljšavaju fizičke osobine zemljišta. Pesak i izdrobljenu ciglu dodajemo u mešavine za kaktuse najmanje jednu trećinu, a za osetljive vrste i više, ponekad čak 90%.
    Napomena: zdrobljene ciglice isprati od prašine koja povećava alkalnost.

    Osnovnu mešavinu za kaktuse sastavljamo na sledeći način: 2-3 dela treseta ili pregolelog lišća četinara; 1,5 deo peska, 1,5 deo isitnjene cigle, 2 dela pregorelog stajnjaka. Ovu osnovnu mešavinu možemo izmeniti dodavanjem ili oduzimanjem nekih elemenata, već prema tome za koje kaktuse je predviđena. Tako na primer: za cereuse dodajemo kompost, za mamilarije (uglavnom bele) odvadimo treset, a dodamo isitnjenu ciglu. Za astrofite npr. krečnjački kompost i od 70-80% peska i isitnjene cigle.

    Biljku možemo i nezavisno od supstrata, zalivati specijalnim đubrivom za kaktuse u periodu vegetacije i to jedanput u 20 dana.

    Kaktus . . . Fkaktus02ar0

    Posude za sadjenje

    Tradicionalne saksije od pečene gline imaju mnogo nedostataka: zemlja u malim saksijama se brzo suši - tako da je moramo stalno zalivati. Međutim, ni stalno zalivanje ne vredi mnogo, jer su zidovi saksije jako porozni te upijaju vlagu iz korenovog sistema. Nastaje strujanje vlage u pravcu zidova saksije, a zajedno sa vlagom putuju i rastvorene hranljive materije. Za tim strujanjem povodi se korenje koje se oko zida saksije veoma razgrana, a zatim sklupča, tako da stalnim zalivanjem supstrat gubi svoju hranljivu vrednost.

    U praksi je danas mnogo praktičnije i korisnije za kaktuse upotrebljavati neporozne plastične posude. Ove saksije su lagane, ne razbijaju se, tanjih su zidova i još ako su četvrtaste na istu površinu možemo smestiti za 20% više kaktusa nego ako su posude od pečene gline. Jedino što je potrebno ako su (a jesu) obično neke tamne boje (crne, braon) zaštititi na neki način od prejakog sunca, tj. od prejakog zagrevanja.

    Presadjivanje

    Kaktuse obično presađujemo u proleće. Zemlja u koju kaktus presađujemo ne treba ni da je suviše mokra, ni mnogo suva. Presađivati ih možemo ne samo u proleće, već i pri kraju letnje stagnacije, tj. krajem jula i početkom avgusta. Za kaktuse koji cvetaju u proleće to je čak i bolje. Sve biljke presađene u pomenutom vremenu još do jeseni veoma dobro rastu, često bolje nego one koje nismo presadili. Prilikom sađenja moramo se držati nekih osnovnih pravila. Važno je da su žilice korena dobro raspoređene. Velika je greška ako su žile korena presavijene ili čak okrenute nagore. Takvi kaktusi prinudno "sede". Ako je koren dugačak, bolje je da ga malo podrežemo. U tom slučaju ne sadimo biljku odmah, već je ostavimo da leži na suvom mestu da rane zarastu, a tek posle toga je sadimo. Sledeće pravilo je da staru zemlju odstranimo Ako je zemlja zalepljena za koren, nastojimo da je oprezno odstranimo i možemo se poslužiti nekom četkicom.

    U svakoj posudi za sađenje moramo obezbediti oticanje suvišne vode. Obavezno je na otvore saksije staviti drenažu, tj. krhotine stare saksije. Krhotine položimo uzdignutom stranom nagore, kako bi voda kod njih mogla slobodno proticati.

    Tehnika sađenja u saksiju: levom rukom držimo kaktus na potrebnoj visini, desnom nameštamo koren da slobodno visi - zatim uz koren sipamo supstrat. U loncu ne smeju ostati nikakve šupljine. Da bi supstrat dopro do korenčića pomažemo se ili nekim drvcetom ili, još bolje ručicom supene kašike. Sve to radimo pažljivo pazeći da ne oštetimo koren. Na kraju lonac malo lupnemo sa strane, dnom lupimo o dlan leve ruke, a supstrat dopunimo do vrha naokolo. Zemlju oko korena nikad ne sabijamo.

    Kaktus . . . Sema1172dpiqd3
    avatar
    Poison
    Novi član
    Novi član


    Broj poruka : 23
    Godina : 27
    Lokacija : Na forumu
    Datum upisa : 22.01.2010

    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Poison Ned Jan 24, 2010 1:59 am

    Ima puno vrsta kaktusa, najveće bodlje imaju opuntije:Kaktus . . . Opuntia_en_P_300
    Te ljubičaste bumbuce su jestive! Kaktus . . . 542795
    Kaktus . . . Opuntia%20basilaris%20utahensis

    Sponsored content


    Kaktus . . . Empty Re: Kaktus . . .

    Počalji od Sponsored content


      Sada je Sub Maj 11, 2024 10:34 am