od Ikac&Njanja Pet Jan 16, 2009 1:59 pm
RIZICI I KOMPLIKACIJE
Infekcija
Znaci infekcije su visoka temperatura, bolovi u stomaku i vaginalna sekrecija neugodnog mirisa. Leči se antibioticima. Ako se ne leči, infekcija može prouzrokovati ozbiljna oboljenja, sterilitet, pa i smrt.
Zaostalo tkivo
Može se desiti da u materici zaostanu delići ploda ili posteljice. Pokazatelji da se to dogodilo su jako krvarenje, izbacivanje komada zgrušane krvi, jaki grčevi, krvarenje koje traje duže od tri nedelje ili nabrekle grudi, mučnina i zamor koji traju više od jedne nedelje.
Perforacija
Do perforacije materice dolazi ako instrument probije njen zid, a rizik je povećan u poodmakloj trudnoći.
Krvarenje
Jako krvarenje najčešće se dešava kod abortusa koji se rade u trećem tromesečju trudnoće. Ponekad prekomerno krvarenje može da bude znak zaostalog tkiva, perforacije ili nemogućnosti materice da se skupi.
Cepanje grlića materice
Kod abortusa koji se rade u drugom tromesečju trudnoće veća je verovatnoća da će doći do cepanja grlića materice nego kod abortusa koji se izvode ranije. Manji rascepi zarastaju i bez lečenja dok ozbiljnije povrede zahtevaju šivenje.
Neuspeo abortus
Veoma se retko dogodi da i posle čišćenja žena i dalje bude trudna. To može da se dogodi tokom trudnoće mlađe od četiri nedelje, odnosno šest nedelja od prvog dana poslednje menstruacije. Potrebno je da se odmah ispita tkivo iz materice. Delimično obavljen prekid trudnoće se dešava kada se plod kompletno promaši ili kada je reč o višestrukoj trudnoći, a ukloni se samo jedan plod.
Skupljanje krvi u materici
Do ove komplikacije dolazi kada se materica ne kontrahuje normalno, pa se krv zadržava u materičnoj duplji ili kad zgrušana krv blokira izlaz. Nakupljena krv pojačava bol, grčeve i izaziva mučninu.
Šta kaže zakon
U našoj zemlji odluku o abortusima koji se izvode u drugom tromesečju donosi komisija za prekid trudnoće koju čine dva lekara i jedan socijalni radnik. Izvođenje abortusa u drugom tromesečju trudnoće se dozvoljava samo u slučajevima kada bi dalja trudnoća direktno mogla da ugroziti život i zdravlje trudnice, ako je trudnoća posledica silovanja, obljube maloletnog lica ili osobe lišene poslovne sposobnosti, obljube usled zloupotrebe položaja i rodoskvrnjenja.
Šta posle abortusa
Iskustva žena posle abortusa veoma se razlikuju. Većina žena se oseća fizički dobro i nema nikakvih problema, ali neke osećaju zamor i imaju grčeve nekoliko dana. Simptomi trudnoće mogu da postoje i nedelju dana posle abortusa. Neke žene osećaju promene koje su posledica snižavanja nivoa hormona u tom periodu. Hormonska neravnoteža može da prouzrokuje krvarenje, grčeve, bolove u grudima, kao i depresiju. Važno je da žena dve-tri nedelje posle abortusa ode kod ginekologa na kontrolu. Pregledom se može utvrditi da li postoji zaostalo tkivo ili neka infekcija.