FUN

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

:)


3 posters

    "Mali princ"

    Piink.Ladyy
    Piink.Ladyy
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 6762
    Godina : 29
    Lokacija : U penziji
    Datum upisa : 05.04.2008

    "Mali princ" Empty "Mali princ"

    Počalji od Piink.Ladyy Pon Apr 07, 2008 5:10 pm

    E ovako;
    skoro nam je nastavnica zadala lektiru 'Mali princ' naravno da procitamo i prepricamo..
    interesuje me dali je neko od vas procitao? i ako moze ukratko da mi isprica...
    nevolim da citam,ako bi citala svakako necu se skoncentrisati na to,jer i nemam volju..

    dakle..?
    Arijana
    Arijana
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 304
    Godina : 32
    Lokacija : Beograd
    Datum upisa : 06.04.2008

    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Arijana Uto Apr 08, 2008 11:39 am

    Ja sam to citala dva puta...jednom svojom voljom u trecem osnovne a drugi put kao lektiru i nijedanput nisam shvatila poentu knjige...mogu da ti prepricam ali to ce biti prilicno lose jer sam poslednji put to citala pre par god pa se ne secam najbolje...

    u stvari potrazila sam malo na netu i nasla sam ti ovo...prilicno je korisno kako mi se cini

    Mali princ tanušna je knjiga, a ipak po mnogo čemu velika i značajna. Što je najvažnije, veoma je nalik na onu kutiju sa ovcom, jer se u njoj raspredaju mnoge ideje o usamljenosti, o ljubavi i slobodi, o čovekovoj potrebi da u sebi i oko sebe uspostavi život koji neće biti sputavan krutim pravilima i u kome će se svako, počev od ruže pa do zmije, prolepšavati i zauzimati neko značajno mesto. Moglo bi se takođe reći da je Mali princ osuda uskogrudosti i preterane praktičnosti odraslih osoba, koje se veoma često sukobljavaju sa dečijim viđenjem sveta i koje ga nemilosrdno sužavaju i osiromašuju, sve dok od dece ne načine nepopustljive odrasle ljude. Činjenica je, međutim, da mnoge odrasle osobe - među kojima nesumljivo ima i kraljeva, uobraženih ljudi, pijanica, zamišljenih računovođa, fenjerdžija i geografa - naprosto obožavaju ovu Egziperijevu knjigu.
    A da bi je sasvim razumeo, čovek se prema ovoj knjizi mora odnositi kao Mali princ prema svojoj ruži. Mora da je voli i da joj se vraća. Takođe mora da čuva pod staklenim zvonom neke svoje događaje iz detinjstva, neiskvarene rasuđivanjem, nevine i pune sete, jer će jedino tako svaki delić priče kao miris ruže obuhvatiti celo naše biće, a na nas će se preneti mnoga osećanja koja se u priči kriju iza raznih lukavosti.
    U DUŠI ČOVEK MORA DA BUDE IZISTINSKI MLAD DA BI VOLEO MALOG PRINCA.
    Svi su usamljeni u Egziperijevoj knjizi i jasno je da nikada neće biti na okupu mada pripadaju jedni drugima. Usamljen je pilot koji se srušio usred Sahare, usamljen je zlatokosi junak priče, usamljena je njegova ruža i svi stanovnici asteroida koje mali princ posećuje u prolazu, usamljene su i lisica i zmija. Zato nam teško padaju tri neizbežna rastanka. Prvo se mali princ rastaje sa ružom i čini nam se kao da se ruši sva ljubav ovoga sveta, onda se mali princ rastaje i od lisice koja ga je preklinjala da je pripitomi tako što će joj svakog dana sesti malo bliže i - naravno - ćutati, jer govor je izvor svih nesporazuma, na kraju se mali princ rastaje i od pripovedača, a taj nam rastanak pada najteže, jer se u tom času rastaje i sa nama.
    Pouzdano je jedino da nismo bili i da nikad nećemo biti usamljeni ako ponovo otvorimo Egziperijevu knjigu.
    Antoan de Sent Egziperi je bio pilot.
    Umeo je da leti na krilima aviona i na krilima mašte.
    Prva krila su u njega unosila nemir, a druga su mu donela svetsku slavu. Kao pilot jedne male vazduhoplovne kompanije, bacio je pogled iz ptičijeg ugla na mnoge zemaljske predele, pa i na Saharu. Gledana iz vazduha, Zemlja - i ne samo Zemlja- izgleda manja nego što jeste. Ljudi takođe. Nekom se čak može učiniti (kao malom princu) da ih nema, jer na Zemlji, baš kao na asteroidima, kraljevi uživaju u tome da hermelinskim plaštevima prekrivaju čitave države, poslovni ljudi sve pretvaraju u brojeve, a niko, ama baš niko nema vremena da sklapa prijateljstva sa ružama.
    Setite se kako je mali princ odleteo ostavivši zemaljskim labaratorijama svoje maleno telo, suviše teško i nespretno da ga ponese na jedno na izgled neprihvatljivo putovanje. Slično se dogodilo i sa piscem ove knjige. Kada je poslednji put seo u svoj avion i otisnuo se u nebo, više se nikad nije vratio.
    Otplovio je ka nekom nepoznatom asteroidu koji ima bar dva živa i jedan ugašeni vulkan.
    A njegova priča o malom princu je kao miris ruže obavila planetu Zemlju.

    nadam se da ti je pomoglo Wink
    Piink.Ladyy
    Piink.Ladyy
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 6762
    Godina : 29
    Lokacija : U penziji
    Datum upisa : 05.04.2008

    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Piink.Ladyy Sub Apr 12, 2008 11:45 am

    Arijana duso,hvala ti !!!
    prepisala sam,i naucila skoro celu napamet.
    cu ti javim sta sam dobila kupamse
    Arijana
    Arijana
    Super aktivan clan
    Super aktivan clan


    Broj poruka : 304
    Godina : 32
    Lokacija : Beograd
    Datum upisa : 06.04.2008

    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Arijana Sub Apr 12, 2008 2:13 pm

    xexe nema na cemu...smao pazi da ne prepozna profesorka da si sa neta uzela Wink promeni malcice xexe
    Piink.Ladyy
    Piink.Ladyy
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 6762
    Godina : 29
    Lokacija : U penziji
    Datum upisa : 05.04.2008

    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Piink.Ladyy Čet Apr 17, 2008 7:13 pm

    Arijana dusoooo kissci
    Nisam nista menjala,moja nastavnica je dosta glupa,nije skontala ni da sam plawusa sad,gleda gleda..i kao jaoo pa vidi ova plava :scratch:
    a dobila sam peticu..yeaaaaaa opey
    u svesku preko celog lista,a u dnevnik nesto malo jadno bedno ahahahah
    Lollipop
    Lollipop
    Administrator
    Administrator


    Broj poruka : 2804
    Datum upisa : 31.03.2008

    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Lollipop Čet Apr 17, 2008 7:22 pm

    Odlicno. Pa sta hoces i to malo jadno,ali ipak je 5.
    Sada cu da zakljucam temu posto si dobila petaju,mada je ovo Arijanino korisno ali nacice se u Arhivi. Wink

    Sponsored content


    "Mali princ" Empty Re: "Mali princ"

    Počalji od Sponsored content


      Sada je Pon Maj 20, 2024 7:03 pm