Lekari koji su zdravu ženu lečili od raka i dalje rade u bolnici ČAČAK - Lekari koji su greškom dijagnostifikovali rak i amputirali dojku Stanici Simović (55) i dalje leče pacijente u Medicinskom centru „Dr Dragiša Mišović” u Čačku. Da li će oni snositi neke posledice još nije poznato, jer suđenje po tužbi pacijentkinje i njene porodice nije završeno. Stanici Simović je u aprilu 2004. postavljena dijagnoza - rak i već sledećeg meseca lekari su joj amputirali levu dojku. Potom joj je prepisana radio i hemo terapija na koje je išla do septembra te godine, kada je dobila nalaz da u tkivu nema malignih ćelija.
Okružni sud u Čačku već je delimično presudio po tužbi i bolnici naložio da Stanici Simović isplati 900.000 dinara zbog pretrpljenog straha od trenutka kada je saznala da ima rak do momenta kada je biopsija pokazala da u njenoj dojci nema malignih ćelija.
- Svi lekari koji su učestvovali u lečenju dali su izjave u bolnici nakon tužbe Stanice Simović. O tome da li će snositi neke posledice ne mogu da pričam, jer suđenje još traje. Nažalost, lekarske greške se dešavaju. Ali pitanje je da li je greška namerna ili ne. Ono što mogu da kažem jeste to da ćemo poštovati zakon - kaže za „Blic” dr Momčilo Spasić, direktor Medicinskog centra u Čačku.
Želimir Jeremić, advokat Stanice Simović, navodi da sada sud treba da utvrdi koliko je prekomerno zračenje, kojem je bila izložena pacijentkinja, uticalo na njeno zdravlje. Međutim, on kaže da se u sporu neće dokazivati da li je dojka odstranjena greškom. Do takvog apsurda došlo je, navodi on, jer su veštaci Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Novom Sadu nekoliko puta menjali nalaz, da bi na kraju procenili da amputacija nije greška, jer je slučaj označen kao „graničan”. Interesantno je da je Sudsko-medicinski odbor Medicinskog fakulteta u Novom Sadu učestvovao i u skandaloznom veštačenju uzroka smrti trogodišnje Anje Grahovac koja je preminula 4. juna prošle godine, trinaest dana nakon što je u toku operacije katarakte na očnoj klinici „Perfekta” pala u komu. Izveštaj ovog odbora, iako pun kontradiktornih spekulacija o mogućim uzrocima smrti, omogućio je da se na slobodi nađu osumnjičeni lekari. Između ostalog, u nalazu novosadskih lekara navedeno je da je obdukcijom konstatovana moždana smrt, ali da nije utvrđeno da je do nje došlo usled nedostatka kiseonika, što je u suprotnosti sa obdukcionim izveštajem lekara VMA.
Bespotrebno zračenje Direktor bolnice dr Momčilo Spasić dalje tvrdi da je problem u lečenju Stanice Simović nastao tek u postoperativnom toku, posle drugog histopatološkog nalaza. Taj nalaz je uradio patolog bolnice, a konzilijum lekara, na osnovu tih rezultata, prepisao joj je spornu terapiju.
- U konzilijumu su tri lekara, onkolozi, ne samo iz Čačka već i iz Beograda. Problem je u broju seansi radioterapija i u tome što za tip malignih ćelija koje je ona imala nije predviđena hemoterapija. Sud još utvrđuje koliko je ta terapija uticala na zdravlje Stanice Simović i njene porodice - navodi dr Spasić.
On dodaje i da je Sudsko-medicinski odbor, kako kaže najmerodavnije telo za procenu neophodnosti hirurške intervencije, smatrao da je operacija dojke bila opravdana.
Prvi histopatološki nalaz ukazao je, kaže direktor Spasić, da Simovićeva u dojci ima maligne ćelije slabijeg intenziteta. Upućena je na hiruršku intervenciju, izvađeno joj je tkivo i odmah poslato na biopsiju. Međutim, patolog čačanskog Medicinskog centra nije mogao da odredi tip malignih ćelija, pa je Simovićevoj rana zašivena. Posle nekoliko dana analiza je bila gotova, i kako kaže dr Spasić, pokazala je da ima maligne ćelije jačeg intenziteta koje se šire. Simovićevoj je amputirana dojka, očišćena pazušna jama, a konzilijum, na osnovu analize patologa čačanskog Medicinskog centra, prepisao joj je radioterapiju i hemoterapiju.
Ćute o greškama
Međutim, porodica Simović tražila je stručno mišljenje drugih institucija, koje su opovrgle nalaz patologa iz Čačka.
- Analize su uradili i privatna laboratorija „Histolab”, Medicinski fakultet u Beogradu i Institut za onkologiju i radiologiju. Svi su ustanovili da u tkivu iz dojke nije bilo malignih ćelija - kaže advokat Jeremić.
Kada je stigla prva takva analiza, i to iz laboratorije „Histolab”, Stanica Simović je već imala 25 radioterapija i pet hemoterapija.
- U nedostatku institucija i propisa događaju nam se ovakve stvari. Nemamo organ koji bi intervenisao. Lekari ne dopuštaju da se govori o grešci, jer to navodno još nije dokazano. Međutim, ne stavljaju se u poziciju pacijenta. Gde je tu druga strana. U svetu se uvek štite žrtve, odnosno korisnici usluga - kaže dr Harija Mujović-Zornić, generalni sekretar Udruženja za medicinsko pravo.
Patolog: Veštaci potvrdili moj nalaz Dr Prvoslav Savić, patolog u Medicinskom centru u Čačku koji je uradio biopsiju tkiva Stanice Simović, potvrdio je juče za „Blic” da je u svom nalazu zaključio da „postoji začetak maligne bolesti”. - Ja samo znam da je Sudsko-medicinsko veće iz Novog Sada potvrdilo moj nalaz. U lečenju Stanice Simović nisam učestvovao samo ja već cela ekipa, konzilijum u kome su i lekari iz Beograda - rekao je dr Savić. |
U svetu milionske odštete zbog grešaka Slučajevi pogrešnog dijagnostifikovanja raka čija je posledica amputacija dojke zabeleženi su i u najelitnijim svetskim bolnicama. Međutim, odštete žrtvama su drastično veće i dostižu sume i od nekoliko miliona dolara. Jedan od primera je slučaj Njujorčanke Lidije Vilijams, kojoj je u martu 2000. dijagnostifikovan rak leve dojke. Posle hemoterapije u avgustu iste godine, karcinom se povukao, ali je uprkos tome, lekar iz bolnice „Belvju” devojci uklonio dojku i to bez njenog pristanka. Vrhovni sud Bronksa dodelio je Vilijamsovoj odštetu 6,5 miliona dolara. Lusi Rauz (60) iz Eseksa u Engleskoj je 1990. uklonjena dojka jer je prethodno imala ciste i rađeno joj je nekoliko biopsija. Ubrzo su lekari ustanovili da nije imala rak, ali joj to nisu saopštili. Devet godina kasnije, lekar iz druge bolnice slučajno je pogledao njene rezultate i otkrio grešku. Sud je ženi dodelio 100.000 funti odštete. CDC/JS PROCEDURA LEČENJA - Lekar pregleda dojke pacijentkinji - Pacijentkinja se upućuje da uradi mamografiju, rendgenski snimak - Ukoliko lekar ustanovi promene, up­ućuje pacijentkinju na dalje preglede - U cilju dalje dijagnostike, primenjuje se ultrazvučni pregled dojke - Pacijentkinji se radi aspiraciona punkcija. To je postupak kojim pomoću igle i šprica lekara uzima uzorke iz otekline na dojci. Šalje se u laboratoriju da bi se konstatovalo da li sadrži maligne ćelije. - Ukoliko bilo koja od prethodno dijagnostičkih metoda dokaže postojanje raka dojke, lekar predlaže dodatna ispitivanja - Pregledi koji se mogu očekivati su: rendgenski snimak pluća, ultrazvuk stomaka i skeleta - Nakon toga, pacijentkinja odlazi na konzilijum (koji se sastoji od hirurga, patologa, interniste i dijagnostičara), koji procenjuju da li je pacijent za operaciju ili ne - Tokom operacije deo tkiva iz dojke šalje se na mikroskopsku analizu - Patolog treba da ustanovi da li se radi o zloćudnom ili benignom tumoru i to javlja lekaru koji operiše pacijenta - Ako se ispostavi da je tumor zloćudan, dojka može da se ukloni, ali samo uz saglasnost pacijenta |